Visos datos yra UTC + 2 valandos

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 18 pranešimai(ų) ] 
  Spausdinti

Dažniausiai daromos klaidos
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 03 Gru 2010, 09:33 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Na, rašysiu iš savo patirties, o taip pat besiremdama tuo, ką teko skaityt, aptikti internete

1. Didžiausia ir pavojingiausia, mano nuomone, klaida- kai mityba, žaliavalgystė yra paverčiama tam tikra religija. Taip pat, žmogus gali labai nusivilti, jei žaliavalgystės galimybės yra pervertinamos ir ji yra suvokiama ne kaip tiesiog sveikos gyvensenos dalis, bet kaip koks dievas-visagalis..
Manau, kad žaliavalgystė tampa religija ar gyvenimo tikslu, idėja tik tuomet, kai žmogus iki šiol jokios religijos, jokios rimtos filosofijos, dvasinio fundamento neturėjo, taigi bando kažkokį stabilumą, tikslą atrasti tokiuose, sakyčiau buitiniuose dalykuose, kaip mitybos būdas ar sveika gyvensena. Taip, sveikata turi būti kultivuojama. Bet tik po to arba kartu su rimtu dvasiniu darbu.
Ką man labai skaudu matyt- tai ideologinis rasizmas. O žaliavalgių bendruomenės (bent jau tiek JAV, tiek rusų) yra į tai labai linkusios. Manau, kad kalta ne pati "ideologija" bet tai tiesiog natūralu žmogui - visaip išaukštinti viską, su kuo jis susitapatina.

2. Manau, klaidinga yra manyt, kad žaliavalgystė yra kažkas daugiau nei dar vieną sveikos gyvensenos ir mitybos alternatyvair visiškai nesirūpinti, ar racionas yra subalansuotas, ar pakanka vitaminų ir mineralų (tarkim, neorganinis augalinis maistas tam tikrų maistinių medžiagų neturi, kurias turi organinė produkcija) ir nesilaikyt jokios valgymo kultūros. Aišku, tam tikra prasme, tai gali būti ir gera graži filosofija, tarkim, kai tampama veganais žaliavalgiais tam, kad kuo mažiau pakenkti kitiems, gamtai, gyvūnams.
Tačiau, žmogaus, kūno fiziologijos prasme, žaliavalgystė- tai tik būdas, kaip mes valgome, o valgome mes, žaliavalgia, kuo sveikesnį, natūralesnį, kuo mažiau apdorotą žalią maistą. Ir būtinai turime prisiminti, kad ir šis mitybos būdas turi būti subalansuotas ir pritaikytas konkrečiam žmogui.
Raciono ypatumai gali priklausyti nuo:
- amžiaus (kūdikių, mažų vaikų, paauglių, senjorų poreikiai bus skirtingi)
- lyties (vyrams reikia gerokai daugiau kalorijų)
- gyvenimo stadijos (tarkim, nėštumas, laktacija)
- dietos, kurios žmogus laikėsi iki šiol (tie, kas iki žaliavalgystės maitinosi labai sveikai ir suderintai, gerokai lengviau pakels pereinamąjį laikotarpį, jų organizmas patirs mažesnį disbalansą ir lengviau adaptuosis)
- sveikatos
- žmogaus konstitucijos (Vata, Kapha, Pitta, pagal ajurvedą)
-materialinių galimybių
- geografinės zonos (tarkim, karštuose kraštuose D vitamino klausimas atkrenta visiskai, o gyvenantys nesterilioje natūralioje aplinkoje, turintys savo organinę produkciją- gali mažiau rūpintis dėl B12) ir t.t.

Bendrauju su mergina, kuri jau apie 5 metus laikosi griežto mono raciono (veganė). prieš 1,5 metų ją išvežė greitoji. Aštrus kepenų uždegimas, kuris perėjo į kasos uždegimą. Dabar ji rašo, kad pas ją pradėjo gerokai prasčiau veikti inkstai.. Savo racioną ji pakoregavo tik vienu produktu- karts nuo karto valgo daigintus ir kiek apvirtus kviečius. Praeitą pavasarį RU pagarsėjo taip pat "kriminalinė" istorija. Mergina pastojo jau metus būdama veganė-žaliavalgė, nėštumo pabagoje ji jau jautėsi prastai, tačiau kaltino nėštumą, tirpo galūnės, buvo silpna, šalta.. pagimdžiusi vaikelį tiesiog negalėjo jo žindyt. Kaip ji pati rašė savo dienoraštyje, užmigdama nakčiai jautėsi lyg ji jau ryte nepabus. Kai vaikui buvo 3 mns, ji atliko kraujo tyrimą, kuris parodė kritinį b12 trūkumą. Galu gale ji savo "eksperimentą" nutraukė ir grįžo prie įprastos mitybos, na o vaiką maitino specialiais myšinukais.
Forume syroedenie.com yra labai daug pradėtų ir apleistų asmeninių dienoraščių. Kai kam tiesiog neužteko motyvacijos, kai kas grįžo prie įprastos mitybos dėl paaštrėjusių ar atsiradusių sveikatos sutrikimų. Tarkim, Vata tipo (pagal ajurvedą) žmonės labai sunkiai persiorientuoja į žaliavalgystę, nes žalias, šaltas maistas dar labiau išbalansuoja Vata tipo žmones, jie netenka labai daug svorio, pradeda labai šalti, kenčia nuo vidurių užkietėjimo. Kapha tipo žmonės priešingai tiesiog atgimsta koreguodami savo racioną, jei, žinoma, yra pakankamai valingi ir atsilaiko pagundoms, mat yra tikri gurmanai.
Iš savo (be mėnesiuko) 3 metų patirties galiu pasakyt, kad mano sveikata visais aspektais pagerėjo, su viena išimtimi - dantėnų silpnumas ir kraujavimas. Tai prasidėjo, kai buvau nėščia, ir periodiškai ši problema regresuoja.. na.. šį klausimą aptarsiu kitasyk, nes manau, jog priežastis žinau.. Bet pirmieji metai buvo kiek sudėtingi, kartais jaučiausi, lyg visos mano iki tol turėtos ligos vėl "pabudo": vėl jaučiau diskomfortą skydliaukės ir kiaušidžių srityje, mano ciklas pasidarė gerokai skausmingesnis, dažnai jausdavausi labai silpna. Situacija radikaliai pasikeitė jau vėliau, nėštumo metu, bet tam įtakos turėjo ir mano persikėlimas į kaimą, ir galimybė valgyti šviežią organinį maistą, psichologinis komfortas, didelis fizinis aktyvumas, mat daug dirbau darže.

3. Mažavalgystė
Yra teorija, kad žaliavalgiai turi valgyti labai mažai, mat žalias maistas yra labai dosnus vitaminais ir mineralais. Tačiau, be vitaminų ir mineralų poreikio yra dar ir poreikis angliavandeniams ir baltymams, na ir, žinoma, riebalams. Negaudami pakankamai angliavandenių, neturėsime mums reikalingos energijos. Negaudami pakankamai baltymų, taip pat savo kūną alinsime. taip, mūsų kūnas gali pats sintezuoti kai kurias aminorūgštis, tačiau sintezei reikalingos idealios sąlygos, žmogaus organizme turi būti visi "ingredientai". Tarkim, po gimdymo mano pilvo oda vis niekaip neatgavo savo elastingumo, bet labai greitai situacija pasikeitė, kad pradėjau atidžiau derinti maistą. Kolagenas, kuris atsako už odos elastingumą aplamai nesigamina organizme, jei trūksta bent vienos aminorūgšties. Man, kaip moteriai, kuriai rūpi išvaizda ir jaunatviškumas, tai yra labai aktualu.
Taip, kažkada ateina toks momentas, kai valgai gerokai mažiau nei pradžioje, pastebėjau šią tendenciją ir iš savo asmeninės praktikos ir iš kitų žmonių praktikos. Taip yra dėl to, kad kūnas pradeda veikti optimaliu tempu, vitaminų ir mineralų pasisavinimas būna gerokai efektyvesnis, taigi maistinių medžiagų atsargas pildyti reikia rėčiau. Bet vis tiek žmogus turi gauti pakankamai kalorijų, angliavandenių, baltymų, kad užtektų energijos ir riebalų, kad užtikrinti normalų hormonų sistemos funkcionavimą ir t.t.
Jei pakeisdamas mitybą žmogus neteko daug svorio, kuris negrįžta, reikia pamąstyt, ar racionas subalansuotas, ar pakankamai yra suvalgyta. Kanados, JAV instruktoriai-žaliavalgiai tikrai labai akcentuoja šį momentą. Taigi, jei esate žaliavalgis ar keičiate mitybą į žaliavalgystę, pasirūpinkite, kad gautumėt pakankamai kalorijų. Viena iš priežasčių, kodėl žmonės nuolatos negali atsispirti pagundai ką nors netinkamo suvalgyt ar turi stiprų potraukį saldžiam maistui- tai kalorijų, dažniau angliavandenių trukumas. Vaisiai - puikus kalorijų ir energijos šaltinis.
Vėliau, už kelių metų, kūnas tikrai pradės veikti optimaliomis apsukomis ir poreikis maistui gerokai gali sumažėti, bet nereikia to spartinti.. reikia klausytis tik savęs. Savijauta - geriausias rodiklis, ar einama teisingu keliu. Taip, žaliavalgiai išgyvena taip vadinamas "detoksikacijas", "sveikimo kryzes", bet kalias savaites ar mėnesius trunkanti sveikatos problema, tai tikrai ne detoksikacija, tai jau rimtas disbalansas.

Į viršų
 Aprašymas  

zaliavalgis.lt

Re: Dažniausiai daromos klaidos
StandartinėParašytas: 05 Gru 2010, 15:09 
Naujokas
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Atsiprašau, kad ne į temą, galit paskui ištrint mano žinutę, tačiau norėčiau paaiškinti kodėl negalima lietuvių kalboje vartoti žodžio "organinis" ta prasme, kuria vartoja Jelena.

Žodis "organinis" lietuvių kalboje jau seniai vartojamas. Jis reiškia priešingybę žodžiui "mineralinis". Mineralinis tai toks maistas, kuris iš mineralų, t.y. iš akmenų. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, druska. O visas kitas maistas, kuris yra pagamintas iš organikos, t.y. iš gyvų organizmų yra vadinamas organiniu. Organinis maistas yra cukrus, daržovės, makaronai, kruopos, viskas, kas iš augalų ar gyvūnų, dumblių, grybų ir pan.

Anglakalbiai vartoja žodį "organic". Tas žodis verčiamas į lietuvių kalbą žodžiu "ekologinis". Deja, bet taip jau verčiama ir kitaip yra klaidinga. :) Todėl šia prasme negalima sakyti "organinis maistas", "organinė žemdirbystė", "organinės morkos", reikia sakyti "ekologinis maistas", "ekologinė žemdirbystė", "ekologinės morkos".

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 07 Gru 2010, 14:00 
Dažnas dalyvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Labai įdomi informacija ;) Čia greičiausiai galioja dėsnis, kas per daug, tas nesveika. Kalbu apie žaliavalgystės idealizavimą.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 08 Gru 2010, 10:13 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
tęsiu savo pamąstymus
4. Nesubalansuota mityba. Arba, gal, tiksliau, nerimtas, mėgėjiškas požiūris į savo mitybą, kai nesirūpinama, kad racione būtų visi svarbūs ir būtini mineralai-vitaminai. Aš tikrai nekalbu apie pedantišką kalorijų ir maistingų medžiagų skaičiavimą. Kalbu apie tai, jog kiekvienas, kuris mąsto apie sveiką mitybą- bent šiek tiek galvoja, kad jo mityba būtų subalansuota. Nematau, kodėl turėtų būti kitaip, jei maitinamės žaliais produktais. Žali produktai- gyvi, jie optimizuoja mūsų organizmo veikimą, ir tiek. Jie tikrai iš mūsų (bent pirmaisiais metais) nepadarys super-organizmo, kuris gali gyventi ir iš oro sintezuoti viską, ko reikia. Šiaip, čia yra rusų žaliavalgių bendruomenės tokia specifika- "valgyk žaliai, ką tik nori, o organizmas gali viską sintezuoti pats". Kiek aš žinau, įprasto net ir labai sveiko žmogaus organizmas gali pats sintezuoti tik kai kurias konkrečias "substancijas" , tarkim, aminorūgštis ir pan. Kai ką sintezuoja mūsų žarnyne esančios bakterijos, tarkim B grupės vitaminus. Tačiau yra aibė, aibė vitaminų ir mineralų, kuriuos mes būtinai turime gauti su maistu, tarkim C vitaminas, kalcis, tam tikros aminorūgštys ir t.t. Taip, tikrai esu įsitikinusi, ir mačiau (skaičiau) aibę pavyzdžių, kad žaliavalgių organizmas moka labai taupiai ir efektyviai veikti, kad maistingų medžiagų pasisavinimas iš maisto yra gerokai efektyvesnis, bet visgi jos yra būtinos..
Tai va, aš tikrai visgi rekomenduoju arba labai -labai įvairų racioną turėti arba šiek tiek jau paskaičiuot, pasižiūrėt, ko racione trūksta, o ko- netrūksta.. Esu tikra, kad po 2-3, gal daugiau metų, įsijungs normalus sveikas savo kūno poreikių suvokimas (kurį savyje taip ilgai slopinome) bet iki tol...

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 08 Gru 2010, 19:58 
Forumo senbūvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

As noreciau dar papildyti, kad zaliavalgiams butina naudoti b12 papildus, nes gali issivystiti b12 trukumas ir anemia, ir net nervu ligos. Taip pat daugeliui buna trukumas omega3 riebaliniu rugsciu. manau neverta atsisakyti poros suksteliu i diena gero pirmo spaudimo, ekologisko semenu, riesutu, avokadu ar kokiu kanaiu aliejaus. Ypac nestumo metu.
Be to yra keletas zaliavagystes tipu - low fat high fruit/carb dieta, ar low carb high fat. Yra tu kurie vartoja nepasterizuotus pieno produktus, ir net zalia mesa.
Dar labai priklauso ka vadiname zaliu maistu. Pvz, ar spirulina , chlorela tikrai zalias maistas. O riesutai ar tikrai zalias maistas - jie daznai buna pakaitinti, padziovinti? Ar visoks maistas paruostas naudojant dehidratoriu tikrai zalias?
Yra ne vienas zalio maisto propoguotojas kuris vartoja net ivairu riesutu sviesta, kuris tikrai nera bent jau techniskai zalias maistas, bet yra naudingas.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 08 Gru 2010, 21:29 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Na, manau, Laura, mes atidarysime visoms šioms paminėtoms temoms po diskusiją.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 14 Gru 2010, 13:05 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
5. Dar klaidelė. Ar net dvi. Nes yra dvi priešingos nuomonės, dvi stovyklos. Vieni įrodinėja, kad žalio raciono pagrindas -tai vaisiai, greitieji angliavandeniai. Kiti- rekomenduoja vaisius normuoti ir geriau rinktis kitus produktus.
Čia jau kiekvienas renkasi pagal save. Tačiau, jei vaisių kiekis yra normuojamas, tai reikia labai atidžiai rinktis, iš ko gi ta kasdienė kalorijų norma bus surinkta. Daržovės yra nekaloringos, jų reikėtų suvalgyt išties labai daug, kad patenkinti savo dienos poreikį. Lieka koncentruoti produktai- daiginti grūdai, ankštiniai ir riebalai (sėklos-riešutai). Daugelis žaliavalgių autoritetų ankštinius ir juo labiau grūdus aplamai išbraukia iš savo raciono, nes šie produktai ilgia virškinasi, apsunkina mūsų organizmą, yra nesubalansuoti.. Riešutai-sėklos turi savyje labai daug riebalų.. taigi tokia va dilema. Matyt, tiesa yra kažkur tarp šių dviejų polių.. Na, ir kiekvienas kūnas turės savo balansą, savo poreikius.
Kodėl racionas, sudarytas pagrinde iš vaisių tam tikrų autoritetų yra pavadintas kaip blogas? Man teko aptikti įvairius paaiškinimus. Tarkim, tokioje dietoje pagrindinis kalorijų skaičius ateina iš lengvų angliavandenių. Jei angliavandenių yra per daug, organizmui nesvarbu, ar jie ateina iš fruktozės, gliukozės ar rafinuoto cukraus.. cukrus yra cukrus, jo perteklius sutrikdo visą organizmo biochemiją. Blogi danti, dantų ėduonis gali būti viena iš tokio raciono pasekmių, nes iš organizmo išplaunami mineralai, sutrinka kalcio metabolizmas..
Jei laikantis high fruit dietos varianto jums atsiranda tokie požymiai, kaip- sausumas burnoje, labai dažnas šlapinimasis, silpnumas pavalgius saldžius vaisius, staigūs savijautos svyravimai- tai silpna, tai energijos antplūdis, taigi yra prasmė pradėt stebėt cukraus kiekį kraujuje..

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 14 Gru 2010, 13:25 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Lytis: Moteriška
Vietovė: kaimas
Man tai viena teorija tinka vienu metų laiku, kita - kitu :D

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 14 Gru 2010, 16:21 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Jo, sutinku, ieva :D

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 14 Gru 2010, 20:17 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Čia straipsniukas neblogas prieš High fruit variantą. Dėl bendro išsilavinimo- rekomenduoju.
Fruit - Friend or Foe?
MY EXPERIENCES WITH FRUIT
http://www.drbass.com/aboutfruit.html

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 19 Sau 2011, 13:51 
Dalyvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

O Jelena, paminejai kalogena ir amino rugstis, siaip amino rugstys yra is riebalu turinciu produktu gaunamos, gal is savo patirties esi susisteminusi info, ko ir kiek reikia vartoti, norint pasiekti balansa, nes man taip pat grozis aktualu, taip pat neseniai pagimdziau dukryte ir taip pat turiu bedu su glebia kuno oda.... :oops:

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 19 Sau 2011, 17:13 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Ne, deja, neturiu susistemintos informacijos. Mano pilvas susitraukė gal per pusmetį, gal kiek ilgiau. Vyras mano iki šiol nėra visisškai laimingas mano pilvo formomis, nes ryte pabundu "be pilvo", o į vakarą kasdein užsiauginu "pregnant belly of a raw-foodist".. bijau, tai neišvengiama..
Manau, reikia stengtis kuo įvairiau valgyt, kad gauti visas maistines medžiagas (kelias rūšis sėklų ir ankštinių, daug daržovių, prieskoninių žolių).. gyvulinių produktų būtinumo klausimas man yra atviras. Taip pat dabar suprantu, kad nereikia užmiršti ir apie pagalbą savo kūnui ir grožiui "iš išorės"- kontrastinis dušas, reguliarus masažas kieta kempine ir piliingas, kad pašalinti negyvas ląsteles, kokių nors augalinių aliejų naudojimas, pirtis ir t.t.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 14 Vas 2011, 18:48 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

pregnant belly of raw foodist - baisus dalykas :D . Aš pati pastebėjau tai, kad po trečio gimdymo pilvas niekaip nesusitraukia. O tai atsitikdavo per 2-3 mėnesiu po pirmų 2-jų. Paaiškinimas - mūsų valgomų produktų celiuliozė, kuri užlaiko vandenį...
Turbūt to niekaip neišvengsi...

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 31 Kov 2011, 15:23 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Vietovė: Klaipėda
bijau ką ne taip suprast... Kas iš tiesų yra "pregnant belly of raw foodist"? :shock: :lol:

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 31 Kov 2011, 15:28 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

persona rašė:
bijau ką ne taip suprast... Kas iš tiesų yra "pregnant belly of raw foodist"? :shock: :lol:

tai reiškia truputį didesnį pilvuką, neplokščią, apvalų :lol: .Šiaip daugumos brandžių žmonių jis neplokščias.Bet skirtumas tarp "normalių žmonių" padidėjusio pilvuko tas, kad jis yra nepanašus į kamuoliuką kaip rawfooderių.

Na čia mano pastebėjimai, sorry gal nusišnekėjau.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 31 Kov 2011, 20:24 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Jelena, kaip tu tai paaiškinsi? :lol:
O tai aš išsigandau pastoti paskaičius judviejų paskutinius portus... :?

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 01 Bal 2011, 09:25 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
persona,
šį pasisakymą "pasigavau" kažkuriame iš JAV žaliavalgių- vaisiavalgių forumų, ten kaiptik buvo aptarinėjama, kad žaliavalgiaujant maisto apimtys didėja, taigi prisivalgyt reikia būtent iki to "pregnant belly", na ir aplamai dažnai aptikdavau pokštus dėl suapvalėjusio pilvuko. Kitaip ir negali būti, žalias maistas (ypač, kai vengiama ar mažai valgoma sėklų, riešutų ir kito koncentruoto maisto) l.vandeningas, net kai jis palieka skrandį, jis ir žarnyne užima "daug" vietos, kol vyksta tolimesnis virškinimas. čia kalbu ne apie fermentaciją, kuri pilvą aplamai gali išpusti iki kokio š nėštumo mns. Mano pilvukas vakarais beje, visada yra suapvalėjęs, o rytais visiškai plokščias. Kai valgydavau daugiau sėklų ir mažiau vaisių, buvo kitaip.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 01 Bal 2011, 13:16 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Ačiū, dabar jau aiškiau:)

Į viršų
 Aprašymas