Visos datos yra UTC + 2 valandos

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 13 pranešimai(ų) ] 
  Spausdinti

Zaliavalgyste musu klimato juostoje
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2011, 21:51 
Naujokas
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Sveiki, na esu vegetaras-zaliavalgis, kartais suvalgau kiausini ar siek tiek sviesto. Jau 1.5m. ieskau to "teisingo" mitybos budo. Vegetaru tapau, naturaliai pats net nesitikedamas ir neplanuodamas, veliau prasidejo kiti zingsniai pieno atsisakymas, kiausiniu ir panasiai taip priejau iki veganizmo, veliau seke zalias maistas. Na t.t. ir panasiai...
Ir vis del to, dabar ir Butenko straipsni paskaicius, kad po 15 metu zaliavalgystes pradejo virti siek tiek darzoviu, kad riesutuose didelis omega 6 ir omega 3 disbalansas, pradetu mastyti visgi, kaip turetu atrodyti lietuvio mityba. Dazname recepte randu, musu krastui egzotisku vaisiu, bananus valgome taip lyg tai butu musu paciu vaisiai, kiti vaisiai galbut pasitaiko reciau, velgi visi dziovinti vaisiai irgi nera musu platumos. Kazkaip kirbena tokia mintis, kas yra prasciau ar virta sava uzauginta bulve ar tai morka, ar bananas atkeliavias tukstancius kilometru iki musu ranku? Kazkaip sioje vietoje pasigendu "energetikos" faktoriaus. Mastau apie savo seneli, kuris nugyveno grazius 96 metus, negaliu sakyt, kad buvo vegetaras, taciau mesa sudarydavo labai maza dali maisto, tikriausiai didele dalis buvo pieno produktai suriai, velgi duona, sriubos. Is pasakojimu zinau, kad jaunsenis islenkdavo ir taurele. Bet svarbus, faktorius, kad didzioji gyvenimo dalis prabego gamtoje, gryname ore.
Tai gi ir gyvenu apmastymuose, kokia mityba teisinga musu gyvenimo salygomis. Nes is esmes valgome riesutus, kuriuos uzaugina kazkas ir kazkur, vaisiai taip pat uzauginti kazkieno ir t.t. ir panasiai, ar maistas keliaudamas toki ilga kelia iki musu stalo nepraranda per daug savo vertingu savybiu. Man atrodytu persasi mintis, kad gyvenimas turetu buti paprastas, bandau isivaizduodi kaip zmogus atejo gyventi i musu krastus pries daug metu, ir vargu ar jis galejo maitintis vien zaliu maistu, ir vargu ar Lietuvoje su lietuviskais produktais irgi gaunsi pilnaverte...

Į viršų
 Aprašymas  

zaliavalgis.lt

Re: Zaliavalgyste musu klimato juostoje
StandartinėParašytas: 30 Rgp 2011, 11:12 
Dalyvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Lytis: Moteriška
Vietovė: kaunas
taip taip, ir as siekiau savo mityba pakeisti i zalia, gal 5 men. praktikavau. na neiseina man, jauciu didziuli diskomforta negaudama savo iprastu pusryteliu, virtu karstu sriubyciu, savo megstamiausiu bulviniu blyneliu. gal geriau nesukti sau per daug galvos ka ir kaip valgyti, ka ar ko negalima valgyti, o susirasti kitoki sveikatos saltini, na pvz pilates manksta, plaukimas, juk ne tik nuo maisto priklauso ilgai ar ne gyvensi, sveikas ar ne busi...

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 30 Rgp 2011, 13:59 
Naujokas
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Vietovė: Anyksciai- Vilnius
Aš žaliavalgiauti nusprendžiau visai neseniai, gal tik prieš mėnesį. Receptų žaliavalgiškų bandyti nesinori dar, tik žalius kokteilius vis plakuosi ir šiek tiek bijau žiemos. Bet man žalias maistas labai patinka, net nebeturiu poreikio valgyt kažką šilto, nors mama vis gamina. Tad bandau prisiriešutauti, juk šiemet ant lazdynų labai daug riešutų, džiovinuosi cukinijas, obuolius, kriaušias, eisiu ir šermukšnių ieškoti, o dar ir erškėtrožių vaisių yra. Visą vasara rinkau vaistažoles, tai žiemą įtrauksiu ir jas į savo racioną, gal taip bus lengviau sulaukti pavasario. Kol kas mano nuomone tokia: norint žaliai maitintis visais metų laikais, svarbu negaišti laiko ir ruoštis jau nuo vasaros ar net pavasario. Mums tai turėtų būti įprasta, juk kaime žmonės visada ruošiasi šaltajam sezonui: bulvės, grūdai, morkos, burokėliai ir t.t. Mieste, aišku, keičiasi įpročiai, nes viską gali nusipirkti, kai tik užsinori, bet kokybė jau ne ta, tačiau žiemą pratempti galima ir su pirktais produktais.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 30 Rgp 2011, 15:39 
Forumo senbūvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

As taip pat pritariu Manli. Jeigu isties tikslas ne tik zaliai maitintis, bet maitintis zaliai pagal musu klimato juosta ir ne tik maitintis, bet ir aplamai gyventi su gamta, jos ritmu (gamtoje, ekologiskai). Tai pasistengus, manau tikrai imanoma. Visu pirma reikia ruostis is anksto saltajam metu laikui, ka ir darydavo musu seneliai ir proseneliai. Visu antra musu senoliai saltuoju metu laiku nevengdavo lasiniu. Kiausiniu, pieno produktu taip pat. Jus gi taip pat neprivalote ju atsisakyti, jeigu jauciate poreiki. Valgydavo daug grudininiu patiekalu, kas suteikia daug energijos. Raugdavosi kopustus, kas yra didelis vitamino C ir geruju bakteriju saltinis. Prikaupdavo rusius obuoliu, buroku ir visokiu kitu gerybiu. Bet cia tik turtingesni. Nepamirskime, kad musu mociuciu, proseneliu laiku vyko karai, pokario metas. Tuo metu zmones aplamai neturejo ka valgyti, neturejo zemes kur ka pasisodinti. nepasakyciau, kad sveikai ir gerai gyveno. Kas turejo karvute kokia, tai pagrinde maista sudare pienas ir jo produktai. Kas kokia vista, tai kiausiniai. Kiek pasakojo abi mociutes, grudu beveik nebuvo. Todel nereiktu uz gryna tiesa imti kaip sveiko gyvenimo pavyzdzio, to kaip gyveno musu senoliai. Manau jie tikrai valge ne tai ka noretu ir ne tai kas buvo sveikiausia, o tai ka tuo metu turejo. O siaip gerai susipazinus su musu klimato gamta, jos teikiamomis gerybemis, ir labai norint galima gyventi maitinantis musiskai ir dar zaliai. Juk galima gyventi ir gamtoje, kokiam vienkiemyje, ekologiskam name ir ekologiskai. Kvepuojant grynu oru, geriant saltinio vandeni, valgant savo uzsiaugintas darzoves, pasirinktomis gamtos teikiamomis gerybemis ir t.t. ir pan. Juk tai imanoma ir visai neatrodo nerealu. Daug zmoniu taip ar labai panasiai gyvena:)

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 31 Rgp 2011, 06:29 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Per daugiau nei metus praktikos šitas klausimas man iškyla nuolat.
Manau neveganiškai žaliai maitintis natūralu ir mūsų klimato sąlygom. Jei įveiki trauką krakmolingiems produktams, kurie be kita ko karaliauja ir tų kraštų, kur nuolat žalia mityboje.
Protėviai maitinosi tuo, ką lengviau daug užauginti,sandėliuoti ir pagaminti(bulvės, grūdai). Maistą apdorodavo karštis.
Atsargas galina šaldyti, džiovinti. Pas mus juk auga slyvos, kriaušės, vynuogės, gali apsieiti ir be pirktų dž.vaisių. Dabar populiaru green powder-džiovinti žalumynai. Indoor greens skatino Ann Wigmore.
Manau mus labiau riboja galimybės pačiam užsiauginti, paruošti, susandėliuoti. Ar įsivaizduojat, ką reiškia pririnkti sau riešutų ir juos išgliaudyti? Manot kitų kraštų žali juos valgo iš esmės kitokius? Butenko rašo apie tai kaip valgė svogūnus laiškus parduotuvėje, ar taip darytute:)?Rinktųte žalumynus Vingio parke?
Man su didele šeima būtų patogiau išvirti puodą košės su keliom daržovėm, nei daiginti grikius, gaminti užtepus.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 31 Rgp 2011, 06:56 
Naujokas
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Na velgi, ratas sukasi ir prasideda ten kur uzsibaiges :) Imanoma yra viska ka darai gali, pats ir gyvenu sodyboje gamtoje, bet kad prisikaupti visko ziemai, nera taip ir paprasta. Turi praktiskai sustapdyti kitus darbus ir uzsiimti tuo, riesutauti, dziovinti tvarkyti darzoves ir panasiai. Darzoves, obuoliai tai isilaiko lengvai, ir tikrai ziema gali sudrayti didele dali racionio, bet va su "sotesniais" produktais kiek sunkiau, nes tada atsremiam i krakmolingus, arba i riesutus, kuriu velgi perduozuoti, kaip ir nera gerai. Viskas saunu jei zaliavalgio diena kaip Tado, kaip ne dideliu darbu prabuni namuose, tai tada tikrai uztenka morkos, obuoliu, kartais keleto riesutu, bet jei per diena darbuojies po 10 valandu fizini darba tada jau ir reikia si bei ta uzkasti rimciau cia ir prasideda didieji mano klausimai.. :) Velgi kaip reikalai su pienu, ir jo produktais vieni vartoja ir gerai, kiti teigia, kad nuo jo prastai... Na tarkim ok garsusi posakis, reikia klausyti ir jausti savo organimza, bet tarkim man suvalgius duonos, tikrai nepasireiskia jokie pozymiai, kad kazkas negerai, nors kaip suprantu, jog tai ir nera labai gerai... :)
O gal riesutai neveltui ir yra su lukstai, kad zmogui butu sunkiau ju daug prisikimsti, nes labai skiriasi kiekis keik suvalgai lukstentu, ir su lukstai laupydamas... :)

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 31 Rgp 2011, 10:29 
Moderatorius
Vartotojo avataras
Atsijungęs

aš praktiškai su viskuo sutinku, išskyrus blynelius :lol: :lol: apsispręskim, ką diskutuojam- sveiką mitybą mūsų klimato sąlygomis, ar savo trauką įprastiems patiekalams.
mano versija, tai kad žalių augalinių produktų racionas plius vienas žalias gyvulinės kilmės produktas būtų visai reali schema. bet jei dar pridėt šiek tiek virtų ar troškintų sudėtingų angliavandenių (bulvės su lupena, padaiginti ir apvirti ankštiniai, grūdai) tai gyvenimas gerokai paprastesnis pataps.

iš savo patirties matau, kad virti krakmolai visgi pasisavina geriau (krakmolai, o ne produkto mineralai, vitaminai), nes įvedus mano sūnui (ne kasdien) tuos pačius ankštinius ne daigintoje, bet virtoje būsenoje plius grikių košę, jo augimo tempai padvigubėjo. taigi virtas krakmolas visgi galėtų tapti neblogas energijos šaltinis, taip pat tai yra šiltas patiekalas, kas mūsų klimate yra aktualu, taip pat pliusas- krakmolingi produktai (ankštiniai, grūdai, bulvės, topinambai) puikiai auga mūsuose, ir juos lengva išsaugoti ilgą laiką. jei ir prarandami vitaminai-mineralai virimo metu, tai įvertinkime tai, kad mes jų gausime sočiai iš likusios žalios raciono dalies. pati ne syki dariau savo visisškai žalio raciono apskaičiavimus, tikrai daugelis mineralų ir vitaminų kelis kartus peraugo RekDNormas, taigi net valgant 70 proc zaliai, manau RDN'us patenkinsime su kaupu.

kadangi gyvenu kaime, didelę dalį maisto užsiauginu ir planuoju tapti kiek įmanoma nepriklausoma nuo pirktinio maisto, taigi man visai realus ir pageidaujamas atrodo racionas, sudarytas iš vietinių (savo užaugintų) produktų, kurie gali būti ilgai sandėliuojami be kokio papildomo paruošimo(šaldymas, džiovinimas džiovintume tikrai reikalauja per daug jau triūso ir elektros):
-vaisių (na, tai pagrinde būtų obuoliai, kurie puikiai laikosi iki birželio, plius kai ką galima ir padžiovinti paliepėje),
-šakninių daržovių,
-išdžiovintų lapinių daržovių ir vaistinių žolių (paliepėje laisvai išdžiūva)
-(daigintų ir kartais virtų) ankštinių (pupos, pupelės, žirniai, lęšiai),
-galbūt (daigintų ir kartais virtų) grūdų (kažkaip juos mažiau vertinu už ankštinius)
-ir bulvių (virtų su lupena, žalios jos nei skanios, nei labai jau vertingos vitaminais -mineralais, taigi juose gali būti įdomus tik krakmolas, konkrečiau kalorijos iš krakmolų)
-sėklų (saulėgrąžas, aguonas, linus galima užsiauginti) ir riešutų (lazdyno ir graikiški auga mūsuose)
-gyvulinės kilmės produktas
-šiltas vanduo ar arbatos (tikroji palaima šaltu oro metu)

manau, kad net 70 proc žalias racionas, gerai subalansuotas ir sudarytas iš vietinių, organinių produktų būtų liuks. kol kas nebandžiau, bet jau- jau planuoju šią ar sekančią žiemą įvesti galbūt virtus ankštinius ar bulves.. tikrai manau, kad gyvenimas pataps gerokai paprastesnis..

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 01 Rgs 2011, 18:08 
Naujokas
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Temos autorius
Na va apie kazka panasaus ir as mastau, nes kolkas gyvenu tikrai aktyvu gyvenima, ir kartais pajusdavau, kad pritrukstu energijos, bei, kai kai, kurie dalykai ( dziovinimas dziovintuve) reikalauja tikrai nemazai laiko ir pastangu. Tikrai lengva maitintis zaliai kai aplink ant medzio auga saldus bananai, kiti vaisiai, avokadai ir panasiai, tada manau, kad ne mintis apie bulve nesisuktu :) Visgi esame sio mitybos pradininkai Lietuvoje, ir kaip ir butenko viska turime patirti ir atrasti patys, smagu, kad yra forumas gali, bent siek tiek paieskoti bendraminciu, rasti atsakyma i klausima ;)

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 02 Rgs 2011, 09:19 
Dalyvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Vietovė: Vilnius
Man ši vasara buvo bandymų ir informacijos rinkimo metas. Kol kas padariau išvadą, kad nors pasiliksiu didžiąją raciono dalį gyvo maisto, tačiau valgysiu ir virtą bei retkarčiais gyvulinės kilmės maistą, išskyrus mėsą, žinoma. Kaip bus ateityje - laikas parodys...
P.S. Žmonių organizmai skirtingi, bet man asmeniškai labai greitai pradėjo trūkti B2 vitamino. Aišku, jo yra grikiuose, bet juos dažnai valgyti man nuobodu.
P.S. Mano bobutė valgė viską ir pakankamai nesveikai mūsų požiūriu (bulviniai patiekalai, raugintų kopūstų sriuba su rūkyta karka, blynai su spirgais ir t.t.), bet visą dieną nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro dirbo fizinį darbą, buvo greita ir labai energinga. Mėnesinės būdavo negausios - kaip ji sakydavo - pasišluostydavo pasijoniu ir eidavo į laukus :) Dabar jai 95 metai, o jos kraujo tyrimai geresni nei mano 60-šimtmetės mamos. Mano manymu, fizinis krūvis sudegina kūnui kenksmingus produktus, kuo mažiau judame, tuo labiau reikia kreipti dėmesį į mitybą.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 02 Rgs 2011, 11:19 
Dalyvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Labai įdomus požiūris pelėda. Aš irgi jaučiu,kad labai reikia to fizinio krūvio. Aišku man jo užtenka, nes tenka vaiką nešioti po kelias valandas kai kur važiuojam, dar jogą atradau ir šiaip kai subalansuoju savo dienos veiklą,kad būtų ir fzinio darbo ir laiko atsipūst, tai ir jėgų daug daugiau,nei sėdint namie visądien.
O kaip tu pajutai, kad tau pradėjo trūkti b12? ar čia iš tyrimų?
peleda rašė:
Man ši vasara buvo bandymų ir informacijos rinkimo metas. Kol kas padariau išvadą, kad nors pasiliksiu didžiąją raciono dalį gyvo maisto, tačiau valgysiu ir virtą bei retkarčiais gyvulinės kilmės maistą, išskyrus mėsą, žinoma. Kaip bus ateityje - laikas parodys...
P.S. Žmonių organizmai skirtingi, bet man asmeniškai labai greitai pradėjo trūkti B2 vitamino. Aišku, jo yra grikiuose, bet juos dažnai valgyti man nuobodu.
P.S. Mano bobutė valgė viską ir pakankamai nesveikai mūsų požiūriu (bulviniai patiekalai, raugintų kopūstų sriuba su rūkyta karka, blynai su spirgais ir t.t.), bet visą dieną nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro dirbo fizinį darbą, buvo greita ir labai energinga. Mėnesinės būdavo negausios - kaip ji sakydavo - pasišluostydavo pasijoniu ir eidavo į laukus :) Dabar jai 95 metai, o jos kraujo tyrimai geresni nei mano 60-šimtmetės mamos. Mano manymu, fizinis krūvis sudegina kūnui kenksmingus produktus, kuo mažiau judame, tuo labiau reikia kreipti dėmesį į mitybą.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 02 Rgs 2011, 19:55 
Dalyvis
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Kai man trūksta B2 pradeda trūkinėti lūpų kampučiai (t.y. kerta per gleivinę). Anksčiau gerdavau sintetinius B2 papildus ir trūkinėjimas praeidavo. Dabar daugiau kiaušinių suvalgiau, pieno produktų ir reikalai susitvarkė.

Į viršų
 Aprašymas  

StandartinėParašytas: 03 Rgs 2011, 08:34 
Site Admin
Vartotojo avataras
Atsijungęs

Lytis: Vyriška
Vietovė: Dzūkija
peleda rašė:

Pirmadienis, šuo ateina prie dubens, jame – grikiai. Džiaugsmingai sako:
- GRIKIAI!!!!
Antradienis. Vėl grikiai. Su kiek mažiau džiaugsmo balse:
- GRIKIAI!
Trečiadienis. Džiaugsmo dar mažiau:
- Grikiai
Ketvirtadienis:
- Gri-i-ikiai.
Penktadienis:
- Grikiai-grikiai..Fu-u
Šeštadienis - tuščia
Sekmadienį dubuo vėl tuščias.